Czym charakteryzują się drzwi ze szkła hartowanego?

Dobre drzwi ze szkła hartowanego

Fascynacja szkłem w architekturze i aranżacji wnętrz trwa już od kilku dekad. Wynika to tak samo z trendów modowych, jak i praktycznych.. Duże przeszklone powierzchnie montuje się zarówno w obiektach mieszkalnych, budynkach użyteczności publicznej jak i budynkach komercyjnych. We wszystkich tych realizacjach stosuje się oczywiście szkło hartowane w postaci okiennych szyb zespolonych lub szklanych paneli w różnej kolorystyce i różnym formacie.

Szkło hartowane w budownictwie 

Szkło hartowane w budownictwie to materiał stosowany w konstrukcjach przegród wewnętrznych, schodów, balustrad czy podłóg. Stosuje się je również do przeszkleń drzwi wejściowych i wewnętrznych. Od dawna używa się je w procesie wytwarzania kabin i ścianek prysznicowych czy parawanów nawannowych. Ze szkła hartowanego produkuje się meble, blaty  półki i wiele innych. Szklane drzwi wewnętrzne stosuje się w wielu domach, a użytkownicy już dawno przestali bać się  tego materiału . Projektanci wnętrz coraz śmielej wprowadzają szkło hartowane do  naszych mieszkań, nawet tych o niewielkim metrażu. Zalety przezroczystych powierzchni szklanych są nie do przecenienia we współczesnych, minimalistycznych projektach aranżacji wnętrz.

Drzwi ze szkła muszą spełniać normy i zalecenia

Drzwi ze szkła zewnętrzne ograniczone są dokładnie zdefiniowaną normą, natomiast cechy modeli szklanych wewnętrznych, w tym wewnątrzlokalowych regulowane są wymaganiami zawartymi w krajowych Aprobatach Technicznych, będących domeną Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie.  Aprobaty zawierają określone wymagania, cechy i właściwości, jakimi dany materiał powinien się charakteryzować.

Wszystkie przepisy regulujące stosowanie drzwi szklanych, bez względu na ich wewnętrzny czy zewnętrzny charakter lub procent powierzchni objęty czystym szkłem, skupiają się wokół tematu zapewnienia użytkownikom całkowitego bezpieczeństwa w przypadku ich stłuczenia lub pożaru. Materiałem spełniającym wszystkie te wymogi jest szkło hartowane, ulegając rozbiciu tafla, zamienia się w ogromną ilość nieostrych drobnych kawałków, które nie stanowią zagrożenia dla użytkownika znajdującego się w pobliżu.

Asortyment tego rodzaju szkła jest aktualnie niezwykle szeroki i w zależności od przeznaczenia i projektu zastosowane szkło może być:

  • przezroczyste,
  • matowe,
  • ornamentowe.

Jak powstaje szkło hartowane do drzwi? 

Szkło hartowane stosowane m.in. w produkcji mebli czy montowane jako tafla szkła wypełniająca drzwi, poddaje się obróbce termicznej, w której trakcie taflę podgrzewa się do temperatury ponad 600 stopni i bardzo szybko schładza. W ten sposób uzyskuje się lepsze parametry szkła, a przede wszystkim wzrasta jego wytrzymałość. Rośnie również jego odporność na zmiany temperatury w zakresie od -100°C do +300°C oraz wytrzymałość na nacisk. Producenci drzwi szklanych muszą jednak wziąć pod uwagę fakt, że zahartowanego już szkła nie można poddawać dalszym procesom technologicznym. Nie można go ciąć, szlifować krawędzi, wiercić w nim otworów pod okucia, ponieważ ulegnie ono zniszczeniu. Dlatego wszystkie procesy związane z dostosowaniem wymiarów, zdobień, kształtów muszą zostać zakończone przed obróbką termiczną szkła.

Wady i zalety

Drzwi szklane obecne są w naszych domach coraz częściej. Różnorodność form kolorystycznych i estetycznych pozwala również na wiele funkcjonalności : jako skrzydła rozwierna ( w tym wahadłowe) , przesuwne i składane. Mogą posiadać ościeżnice lub być jej pozbawione. Cała gama doznań estetycznych skupia się na urodzie samej tafli szklanej, która może mieć różną barwę, wzór czy fakturę.

Jedną z najważniejszych zalet modeli ze szkła jest ich przepuszczalność światła, ważna szczególnie w pomieszczeniach w ogóle pozbawionych okien czy też takich, które zostały wydzielone z większego pomieszczenia lub posiadają niewielkie otwory okienne. Światło wpadające przez szkło rozjaśnia ciemne pomieszczenie i nadaje mu blasku. Ta sama zaleta może zamienić się łatwo w wadę, gdy nadmiar światła przeszkadza w pracy czy odpoczynku. Drzwi szklane wymagają też specjalnej pielęgnacji, szczególnie gdy w domu mieszkają osoby o zróżnicowanym wzroście i każda z nich zamyka je, dotykając innej wysokości. Na szczęście na rynku jest mnóstwo preparatów, które doskonale dają sobie radę ze śladami po palcach. 

Szklane skrzydła to jedne z najbardziej reprezentacyjnych dziś elementów wyposażenia wnętrz, szczególnie tych nowoczesnych i minimalistycznych, wykorzystujących naturalne materiały i surowce. 

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi szklane

 

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →