Czy drzwi przesuwne wyciszają, czyli co warto wiedzieć o rozsuwanych drzwiach?

Idealne drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne to świetne rozwiązanie, które bardzo często wykorzystywane jest jako alternatywa dla klasycznych drzwi otwieranych montowanych na futrynie. Co warto o nich wiedzieć? Jakie są rodzaje modeli przesuwnych? Czy skrzydła rozsuwane mogą działać wyciszająco? Dziś szczegółowo odpowiemy na te pytania i rozwiejemy wątpliwości. 

Najważniejsze zalety drzwi przesuwnych

Zastanawiasz się nad zakupem drzwi przesuwnych? By ułatwić Ci decyzję, zebraliśmy najważniejsze zalety tego rodzaju skrzydeł, które są najbardziej doceniane przez użytkowników tego rodzaju rozwiązań. Jakie to zalety?

  • Oszczędność miejsca. Modele przesuwne to rozwiązanie często stosowane w miejscach, w którym brakuje przestrzeni na montaż modeli z klasycznie otwieranym skrzydłem. Montaż tego rodzaju drzwi wymaga dość długiej ściany obok otworu drzwiowego, ale samo skrzydło po otwarciu nie zajmuje miejsca (lub zajmuje go bardzo niewiele).
  • Funkcjonalność. Istnieje kilka rodzajów drzwi przesuwnych, dzięki czemu bez trudu możesz dopasować je do większości wnętrz i aranżacji.
  • Bezpieczeństwo podczas przeciągów. Dużą zaletą drzwi przesuwnych jest to, że nie zamykają się samoczynnie podczas przeciągów. Dzięki temu możesz bez obaw otworzyć okna w całym domu i nie martwić się o konieczność dodatkowego podparcia skrzydeł drzwiowych. 

Rodzaje modeli przesuwnych

Jeśli uważasz, że ten rodzaj skrzydeł to rozwiązanie dla Ciebie, możesz wybrać jedno z dwóch rozwiązań. Jakie masz możliwości?

  • Drzwi przesuwne naścienne. Tego rodzaju skrzydła, jak sama nazwa wskazuje, montowane są na ścianie. Oznacza to, że skrzydło drzwiowe jest zawsze odsłonięte i widoczne, a prowadnice wyeksponowane lub ukryte w specjalnej maskownicy. Takie modele możesz zamontować w dowolnym momencie. Konieczna będzie tylko odpowiednio szeroka ściana obok otworu drzwiowego, na którą skrzydło będzie mogło się nasunąć podczas otwierania drzwi. 
  • Drzwi przesuwne kasetowe. W przypadku kasetowych drzwi przesuwnych skrzydło po otworzeniu wsuwa się w specjalnie utworzoną kasetę znajdującą się wewnątrz ściany. Takie rozwiązanie sprawia, że po otwarciu, skrzydło nie jest widoczne, a Ty możesz ścianę obok otworu drzwiowego zaaranżować w dowolny sposób. Warto wiedzieć, że decyzję o zastosowaniu takiego rozwiązania najlepiej jest podjąć jeszcze podczas remontu czy nawet budowy domu. To właśnie wtedy najłatwiej będzie przygotować miejsce pod kasetę tak, by ekipa montażowa mogła szybko i bez trudu zamontować skrzydło drzwiowe. Oczywiście montaż kasetowych drzwi przesuwnych na późniejszych etapach również jest możliwy, ale wtedy będzie trzeba liczyć się z uciążliwym kuciem ścian oraz wszechobecnym bałaganem. 

Modele przesuwne a izolacja akustyczna

Zastanawiasz się, czy drzwi przesuwne będą izolować pomieszczenie przed hałasami dobiegającymi z całego domu? Wiele zależy od tego, jakie skrzydło i rodzaj drzwi wybierzesz. W modelach naściennych zazwyczaj między skrzydłem a ścianą zostaje szczelina, która sprawia, że izolacja akustyczna takich drzwi jest nieco mniejsza niż klasycznych modeli na zawiasach. Modele kasetowe są zazwyczaj bardziej szczelne, dlatego lepiej tłumią dźwięki niż drzwi naścienne. 

Jeśli nadal nie jesteś pewien, co wybrać, zamów wizytę doradcy, który oceni warunki panujące w Twoim domu i pomoże wybrać odpowiedni model 

Jeśli szukasz dużego wyboru drzwi, zobacz nasz sklep

Drzwi przesuwane

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →