Czy drzwi przesuwne są szczelne? Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego modelu?

Dobre drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne to coraz popularniejsze rozwiązanie, które chętnie wykorzystujemy w naszych domach i mieszkaniach. Modele te są nie tylko estetyczne, ale i bardzo funkcjonalne, zwłaszcza w przypadku niewielkich przestrzeni, gdzie otwieranie standardowych modeli może być uciążliwe. Zastanawiasz się, czy skrzydła przesuwne są one wystarczająco szczelne, by chronić pomieszczenie przed hałasami dobiegającymi z wnętrza domu? Dziś rozwiejemy te wątpliwości i podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze tego rodzaju drzwi. 

Dlaczego warto wybrać drzwi przesuwne? 

Drzwi przesuwne mają wielu zwolenników. Nic w tym dziwnego. Takie modele to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń – drzwi przesuwne są kompaktowe i zajmują znacznie mniej miejsca niż klasyczne skrzydła na zawiasach. Tego rodzaju skrzydła są również bardzo łatwe w obsłudze, ponieważ umożliwiają szybkie i ciche otwieranie oraz zamykanie, a także są bezpieczne podczas przeciągów. 

Czy drzwi przesuwne wewnętrzne chronią przed dźwiękami?

Właściwości akustyczne drzwi są wyjątkowo ważne w pomieszczeniach, w których potrzebujesz ciszy i spokoju. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane drzwi przesuwne wewnętrzne mogą skutecznie chronić przed hałasem dobiegającym z pozostałej części mieszkania. Warto jednak pamiętać o tym, że modele otwierane w klasyczny sposób ze względu na swoją konstrukcję izolują dźwięki w nieco większym stopniu. Na co warto zwrócić uwagę, szukając szczelnych skrzydeł przesuwnych?

Materiał drzwi przesuwnych

Materiał, z którego wykonane są drzwi przesuwne, ma wpływ na ich izolacyjność akustyczną. Najlepsze wyniki osiągają drzwi drewniane, które z natury są bardzo szczelne i świetnie chronią przed hałasami. Dobrym wyborem będą również drzwi z płyt drewnopochodnych. 

Grubość drzwi

Grubość drzwi przesuwnych wewnętrznych również ma wpływ na ich parametry izolacyjne. Bardzo często Im grubsze skrzydła, tym lepiej izolują dźwięki.dźwięki. Warto również zwrócić uwagę na subiektywne odczucie „ciężkości” i „solidności’ drzwi. Skrzydła, które są lekkie i sprawiają wrażenie niemal kartonowych, mogą izolować przed hałasami bardzo kiepsko lub wcale. 

Uszczelki

Niektóre modele drzwi przesuwnych wzbogacone są o dodatkowe uszczelki, które poprawiają ich właściwości akustyczne. System uszczelek może sprawić, że ewentualne szczeliny wynikające z konstrukcji drzwi zostaną zasłonięte, co pozytywnie wpłynie na to, jak drzwi będą tłumiły dobiegające z zewnątrz dźwięki.

Montaż

Wybór odpowiedniego modelu drzwi przesuwnych jest ważny, ale równie istotny. Oprócz samego wyboru odpowiednich modeli przesuwnych ważny jest także ich poprawny montaż. Drzwi powinny być zamontowane zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli nie masz doświadczenia w montowaniu tego rodzaju drzwi, warto skorzystać z usług fachowca. Nieprawidłowy montaż będzie miał niekorzystny wpływ na to, jak skrzydła będą wyglądały i funkcjonowały w przyszłości. 

Drzwi przesuwne to praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i w przestrzennych domach. Jeśli zależy Ci na tym, by przesuwne modele były nie tylko estetyczne, ale również szczelne, zwróć uwagę na cechy, takie jak materiał, z jakiego zostały wykonane, grubość skrzydła oraz obecność specjalnych uszczelek. Właściwości akustyczne drzwi uzależnione są również od tego, czy zostały one prawidłowo zamontowane. 

Sprawdź naszą ofertę modeli przesuwnych

Drzwi przesuwane

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →