Czy drzwi do mieszkania muszą spełniać konkretne wymagania?

najlepsze drzwi do mieszkania

Jakie powinny być dobre drzwi do mieszkania? Skrzydła wejściowe w budynku wielorodzinnym powinny spełniać wymagania stawiane przez prawo budowlane. Warto również wybrać takie drzwi, które dzięki odpowiednio dobranym właściwościom sprawią również, że w domu będzie bezpiecznie i komfortowo. Jakie cechy powinny mieć dobre drzwi do mieszkania?

Drzwi do mieszkania a prawo budowlane i regulaminy wspólnot

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym rozmiar drzwi wejściowych nie może być mniejszy niż 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Takie wymiary pozwolą na komfortowe korzystanie ze skrzydeł przez wszystkich domowników oraz zapewnią bezpieczeństwo mieszkańcom. Jeśli jednak masz wystarczająco dużo miejsca, warto zamówić model, który będzie nieco szerszy, np. na 100 cm. Pamiętaj, że w większości przypadków wszystkie elementy wyposażenia domu, zanim zajmą miejsce w poszczególnych pomieszczeniach, muszą zmieścić się w drzwiach wejściowych.

W wielu przypadkach istotny jest również kierunek otwierania. Zaleca się, by drzwi do mieszkań w budynkach wielorodzinnych otwierały się do wewnątrz. Wszystko po to, by w razie np. pożaru zapewnione były w pełni drożne drogi ewakuacji, którymi zwykle są klatki schodowe. Regulaminy niektórych wspólnot zawierają specjalne zapisy na temat kierunku otwierania się drzwi. Jeśli w Twojej wspólnocie kwestie te nie są regulowane, decyzja należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, by zamontować skrzydła w sposób, który nie przeszkodzi w poruszaniu się schodami.

Najważniejsze cechy skrzydeł wejściowych

Szukasz idealnych skrzydeł do mieszkania? Jeśli nie wiesz jeszcze, jak powinno wyglądać Twoje nowe skrzydło, zobacz wszystkie modele dostępne w naszym sklepie i zastanów się, który z nich pasowałby najlepiej do Twojego mieszkania. Kiedy już będziesz wiedział, jak powinny wyglądać Twoje drzwi, zacznij zwracać uwagę również na ich parametry. Jakie powinny być dobre drzwi do mieszkania?

Akustyczne modele do mieszkania

Dźwięki dobiegające z klatki schodowej mogą być bardzo uciążliwe. Pies szczekający wczesnym rankiem czy rozmowy sąsiadów wracających w nocy mogą skutecznie zaburzyć Twój wypoczynek. Właśnie dlatego tak bardzo istotne jest, by zadbać o to, aby drzwi do Twojego mieszkania miały odpowiednie właściwości akustyczne. Wybierz model, który w jak największym stopniu pochłonie hałasy dobiegające z zewnątrz.

Drzwi o pełnym skrzydle

W budynkach wielorodzinnych ze względu na kwestie prywatności zazwyczaj wykorzystuje się drzwi z pełnymi skrzydłami. Bliskość korytarza, przez który codziennie przewija się wiele osób, sprawia, że przeszklenia, nawet te mleczne, mogłyby zaburzyć poczucie prywatności wśród domowników. Pełne skrzydła często charakteryzują się również lepszymi właściwościami akustycznymi, dlatego będą idealnym wyborem do mieszkania w bloku.

Termoizolacyjne drzwi do mieszkania

Na korytarzach w domach wielorodzinnych bywa chłodno. Właśnie dlatego, wybierając drzwi do mieszkania, warto zwrócić również uwagę na ich właściwości termoizolacyjne. Takie drzwi nie muszą być aż tak szczelne, jak te do domu jednorodzinnego, ale im lepsze parametry będą miały, tym lepiej zatrzymają ciepło, a Ty mniej wydasz na rachunki za ogrzewanie.

Poznaj pełną ofertę drzwi do mieszkania dostępnych w naszym sklepie i wybierz takie o odpowiednich rozmiarach i dobrze dobranych parametrach. Koniecznie zwróć również uwagę na ich wygląd. W końcu drzwi wejściowe to wizytówka Twojego mieszkania – warto zadbać o to, by prezentowały się nienagannie.

Poznaj nasza bogatą ofertę drzwi mieszkaniowych

Drzwi wejściowe do mieszkania

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →