Co warto wiedzieć na temat montażu drzwi zewnętrznych?

Jak zamontować drzwi wejściowe

Nie ma co się oszukiwać, montaż drzwi zewnętrznych to bardzo duża odpowiedzialność, gdyż zadanie to bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo domowników. To od ich poprawnego osadzenia zależy, czy potencjalni intruzi będą w stanie sobie z nimi poradzić. Montaż oddziałuje także na długość ich eksploatacji, dlatego warto dobrze przygotować się do tego procesu. Jak zrobić to poprawnie? Jakich błędów unikać? O czym należy pamiętać? Przekonajmy się!

Montaż drzwi zewnętrznych – jak to wygląda?

Poprawny montaż drzwi do domów i mieszkań powinien być absolutnym priorytetem, jeśli chodzi o wszelkie prace budowlano-remontowe. Za sprawą poprawnego osadzenia tego elementu, jesteśmy w stanie zarówno podnieść nasze bezpieczeństwo, jak i komfort akustyczny oraz cieplny. Wbrew ogólnie przyjętej opinii, proces montażu nie jest zbytnio złożony, czy skomplikowany, jednak wymaga on od nas niemałej precyzji. W przypadku, gdy źle wykonamy swoje zadanie, możemy narazić się na niemałe straty finansowe, a tego przecież nikt nie chce. O czym należy zatem pamiętać?

Jakie rodzaje montażu wyróżniamy?

Montaż drzwi zewnętrznych nie w każdym wypadku będzie wyglądał dokładnie tak samo. Wszystko jest zależne od tego, czy decydujemy się na ten proces w nowo powstającym domu, czy też wymieniamy drzwi w czasie remontu. Bez względu na to, który wariant się do nas odnosi, warto korzystać z jednej sprawdzonej metody. Polega ona na mocowaniu ramy bezpośrednio do muru oraz wykorzystaniu kotew. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że w czasie wymieniania skrzydła nie warto stosować starej ościeżnicy. Można to zrobić tylko i wyłącznie wtedy, jeśli jest ona w świetnym stanie, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na nowy produkt, który zapewni nam spokój oraz jakość.

Jak dopasować skrzydło zewnętrzne to rodzaju naszej ściany?

Jeszcze zanim rozpoczniemy samą pracę, warto zapoznać się z konkretną wiedzą. Takie działanie pozwoli nam uniknąć zmartwień oraz poprawek w przyszłości. Niezwykle istotnym czynnikiem, który wpływa na to, w jaki sposób zostaną osadzone drzwi zewnętrzne, jest konstrukcja naszej ściany. Jak to wygląda w rzeczywistości?

  • W przypadku, gdy mamy do czynienia ze ścianą jednowarstwową, ościeżnicę należy zamontować równo w połowie grubości muru;
  • Jeśli nasza ściana charakteryzuje się dwoma warstwami, to ościeżnica powinna zostać zawarta możliwie najbliżej zewnętrznej części mury;
  • Ściany trójwarstwowe wymagają od nas montażu ościeżnicy w samej warstwie ocieplenia.

Jak poprawnie zamontować drzwi zewnętrzne?

Swoją pracę związaną z montażem drzwi zewnętrznych, należy rozpocząć od kilkukrotnego sprawdzenia wymiarów otworu, który został przez nas przygotowany pod montaż ościeżnicy wraz ze skrzydłem. Proces ten musi zostać przez nas przeprowadzony bardzo dokładnie. W tym wypadku po prostu nie ma miejsca na błąd. Nie możemy zapomnieć o tym, że potrzebujemy miejsce na pianę montażową. Drzwi powinny pracować lekko i swobodnie, dlatego wszelkie opory nie są wskazane. Jak ich uniknąć? Do tego celu konieczne jest zapewnienie im o około 1,5 cm więcej przestrzeni niż równa się szerokość do zewnętrznej krawędzi ościeżnicy. Jak wygląda dalszy proces montażu?

Początkowy montaż

Kiedy upewnimy się, że zarówno otwory, jak i ich wymiary są poprawnie przygotowane, będziemy mogli przejść do wyczekiwanego osadzania ościeżnicy. Celem jej unieruchomienia możemy użyć drewnianych klinów, które sprawią, że możliwe będzie dokładne sprawdzenie pionów futryny, korzystając z poziomicy. Jeśli zauważymy, że któraś z krawędzi jest odchylona, możemy dokonać korekty poprzez dobicie jednego z wcześniej zamontowanych klinów. Nie możemy równie zapomnieć o tym, aby jeszcze na tym etapie dokładnie zweryfikować, czy nasze drzwi poprawnie się zamykają oraz otwierają.

Montaż właściwy 

Sam montaż polega przede wszystkim na wywierceniu w ścianie dziur o konkretnych wymiarach, a także osadzeniu w nich tak zwanych kotew. Są one montowane w bocznych oraz górnej krawędzi futryny. Długość oraz szerokość kotew zależna jest od materiału, jak i grubości, z którego wykonana jest nasza ściana. W większości wypadków będzie ona zawarta w przedziale od 10 do 20 cm.

Utwierdzenie montażu

W tej części pracy pierwsze skrzypce będą grały tak zwane listwy rozporowe. Jak poprawnie je zamontować? Aby to uczynić, konieczne jest zawarcie ich w równej linii pomiędzy wewnętrznymi bokami futryny. Nie obejdzie się również bez podłożenia gumy lub filcu pod krawędzie, dzięki któremu możliwe jest jej zabezpieczenie przed wszelkiego rodzaju zniszczeniami eksploatacyjnymi. Na samym końcu utwierdzania naszej konstrukcji, należy zamontować próg. Wykonujemy to za pomocą odpowiedniego kleju montażowego.

Pianka montażowa

Nie możemy również zapomnieć o niezwykle ważnej czynności, jaką jest aplikacja pianki montażowej pomiędzy ścianą a ościeżnicą. W przypadku, gdy pominiemy ten etap, prawidłowe osadzenie zewnętrznego skrzydła, może okazać się niemożliwe. Warto także zaznaczyć, że pianka niskoprężna stosunkowo szybko zwiększa swoją objętość. W związku z tym warto aplikować ją tylko i wyłącznie do połowy.

Jak wygląda wykończenie montażu w drzwiach zewnętrznych?

Po wyschnięciu produktu będziemy mogli przejść do ostatnich kroków montażu, do których zaliczamy przecięcie pianki montażowej, pozbycie się taśmy malarskiej, umieszczenie drzwi w zawiasach ościeżnicy oraz oczywiście zamontowanie szyldu, jak i klamek. W czasie tego procesu także warto wykazać się precyzją, gdyż nikt z nas nie chciałby przecież popsuć całej pracy na samej mecie, dlatego trzeba być bardzo uważnym. 

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Zewnętrzne drzwi

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →