Białe okna – jakie drzwi zewnętrzne do nich dobrać?

Białe drzwi do białych okien

Nie w każdym przypadku, aranżując domową przestrzeń, będziemy mogli wybierać każdy element zgodnie z własnymi preferencjami. Tak jest, chociażby w przypadku zakupu nowych drzwi wejściowych, które muszą zostać wkomponowane w istniejącą już konstrukcję domu. Dylemat, związany z doborem właściwych skrzydeł, może stanowić dość spory kłopot dla wielu domowników. Należy bowiem wybrać takie, które nie tylko będą nam się podobać, ale również nie będą kontrastować się z resztą bryły budynku. W niniejszym poradniku zastanawiamy się, czym kierować się w doborze drzwi wejściowych, jeśli posiadamy wbudowane już białe okna.

Białe drzwi do białych okien – dlaczego to ważne?

Istnieje kilka uniwersalnych reguł, ułatwiających dokonanie procesu decyzyjnego. Jedną z nich jest zasada, która mówi, że powinny one za wszelką cenę pasować do okiennych framug. W przypadku, gdy chcemy wymienić jedynie skrzydła wejściowe, nasze zadanie się komplikuje. Powinniśmy wówczas decydować się na takie, które dopasują się wizualnie do koloru posiadanych okien. Jeśli zaś nie zależy nam specjalnie na kolorze okien, a priorytetowo traktujemy tę sprawę – mamy w takim przypadku większe pole do popisu. Załóżmy jednak, że posiadamy standardowe, białe okna PCV, które nie odbiegają jakością od tych umiejscawianych np. w blokach mieszkalnych. Także parapet, bardzo często, w takim przypadku ma jasną kolorystykę. Jeśli znajdujemy się w takiej sytuacji, to najlepszym rozwiązaniem będą drzwi zewnętrzne białe. Dlaczego to tak istotne? Białe skrzydła zewnętrzne wyglądają w takim przypadku estetycznie i nowocześnie. Jeżeli za wszelką cenę chcemy uniknąć wybierania całkowicie białych drzwi zewnętrznych, możemy skorzystać z produktów hybrydowych, czyli posiadających dodatkowe wstawki w innych kolorach. Mogą być one w formie listew, zdobień czy przeszklonych paneli. W takim wypadku większa część powinna zostawać jasna, a dodatkowe elementy wybieramy zgodnie ze swoim uznaniem. 

Odpowiedni dobór skrzydeł

Dlaczego jeszcze dobór odpowiednich drzwi zewnętrznych jest ważny?

  • Unikamy wówczas gry niepożądanej kontrastów. Zbyt duże nasycenie barw na tak małej przestrzeni, jaką jest bryła budynku, może wprawić w zakłopotanie. Elementy nie współgrają ze sobą, znacząco się różnią i po prostu wyglądają źle, nawet jeśli skorzystamy z najdroższych drzwi w innym kolorze.
  • Zachowujemy pełną harmonię barw. Jeśli nasz budynek jest całościowo „spójny”, poprawia on percepcję wizualną i komfort psychiczny użytkownika. Zbyt duże nagromadzenie niepasujących do siebie elementów wprowadza niepotrzebny chaos, który negatywnie oddziałuje na psychikę.
  • Stawiamy na przejrzystość i elegancję. Nawet jeśli z jednej strony mamy białe drzwi (a to dobrze, jeśli posiadamy okna w jasnej kolorystyce), to po wewnętrznej stronie możemy skorzystać z zupełnie innego obicia tegoż elementu. Zachowujemy zatem przejrzystość, zarówno patrząc na nie z podwórka, jak i wychodząc, czy wchodząc do mieszkania.

Z jakiego materiału powinny być wykonane białe drzwi do instalacji w domu jednorodzinnym?

Nie samym kolorem człowiek przecież żyje. Równie ważne jest dobranie odpowiedniego materiału konstrukcyjnego. Nie warto pomijać także kwestii bezpieczeństwa, czy możliwości związanych z dodatkowymi funkcjonalnościami produktu. Białe skrzydła w modernistycznym stylu mogą być wykonane ze zróżnicowanych materiałów. Poleca się jednak korzystanie ze sprawdzonych i solidnych komponentów. Przykładem wytrzymałej konstrukcji jest taka, która została sporządzona z materiału drewnianego i aluminium. W takim przypadku pozostałe elementy wykończeniowe są zazwyczaj produkowane ze stalowych, bądź metalowych komponentów (klamka, obramowanie zamków, obudowa wizjera). Oprócz materiałów wykorzystanych do konstrukcji białe drzwi zewnętrzne powinny posiadać zestaw uszczelek zapobiegających przedostawaniu się wilgoci do wewnątrz. To szczególnie ważne, jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym. Drzwi zewnętrzne białe muszą także spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa: wybierzmy te, które posiadają bolce zabezpieczające przed wyważeniem, dwa solidne zamki, mocną klamkę i szerokokątny wizjer. Podsumowując, białe skrzydła do domu muszą być:

  • Wykonane z solidnych komponentów, np. z połączenia drewna i aluminium. Muszą posiadać wytrzymały system kilku zawiasów, najlepiej w formie zakrytej.
  • Estetyczne w wyglądzie. Modne białe skrzydła zewnętrzne mogą posiadać np. dodatkowe wstawki w formie podłużnych modułów, wykonanych w innej kolorystyce.
  • Bezpieczne z wewnątrz. Warto, aby posiadały wygodny wizjer. Część jest wyposażonych we wstawki z lustrem weneckim.
  • Bezpieczne z zewnątrz. Powinny spełniać wszelkie wymagane normy bezpieczeństwa niwelujące ryzyko włamania.
  • Zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Do tego celu przydadzą się uszczelki, które powinny być fabrycznie zamontowane w dobrej jakości produktach.
  • W podobnym odcieniu, jak framugi okienne. To równie ważny aspekt, jak kilka wymienionych powyżej. Odczucia wizualne są w tym kontekście niezwykle ważne, więc warto dobrać produkt, który „współpracuje” z pozostałymi elementami bryły domu jednorodzinnego.

Wybierając odpowiednie drzwi do białych okien, musimy skupić się przede wszystkim na kolorystyce. Ważny jest także dobór odpowiedniego modelu drzwi. W razie wątpliwości warto skontaktować się ze specjalistami, którzy pomogą nam w wyborze.

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Białe drzwi

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →