Pomiar drzwi – na co zwrócić uwagę?

Dokładne mierzenie drzwi

Prawidłowo wykonany pomiar drzwi to kluczowy etap, który powinien poprzedzić zakup nowych skrzydeł do domu czy mieszkania. Mierzenie możesz zlecić specjalistom, którzy przyjadą w umówionym terminie i przeprowadzą pomiar wszystkich otworów drzwiowych. Możesz jednak również zrobić to samodzielnie – pomiar drzwi to nic trudnego. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, o których warto pamiętać, zabierając się do pracy. Zaczynamy! 

Dlaczego dokładny pomiar drzwi jest tak ważny? 

Dokładnie wykonany pomiar drzwi wewnętrznych i zewnętrznych jest bardzo ważny, ponieważ to od tego etapu zależy, czy kupione stacjonarnie lub zamówione w sklepie internetowym skrzydła będą pasowały do otworów drzwiowych w Twoim domu. Zwroty zakupionych już skrzydeł, choć w większości wypadków możliwe, bywają kłopotliwe i warto zrobić wszystko, by ich uniknąć. 

Pomiar drzwi a rozmiary skrzydeł drzwiowych 

Mierzenie skrzydła jest wstępnym etapem, dzięki któremu będziesz miał możliwość doboru skrzydeł drzwiowych o odpowiednich rozmiarach. Większość otworów  ma ustandaryzowane rozmiary, do których bez problemu dobierzesz odpowiedni rodzaj produktu. Przeglądając naszą ofertę, możesz spotkać się z czterema rodzajami oznaczeń rozmiarów skrzydeł. Ich cechą wspólną jest taka sama wysokość skrzydła, czyli 203 cm, która będzie pasować do otworu drzwiowego o wysokości od 206 do 208,5 cm. To, na co należy zwrócić uwagę, to ich szerokość. Będziesz miał do wyboru drzwi:

  • 60 cm – szerokość skrzydła to 64 cm, a skrzydła pasują do otworu o szerokości 70-72 cm,
  • 70 cm – szerokość skrzydła: 74 cm, szerokość otworu drzwiowego: 80-82 cm,
  • 80 cm – szerokość skrzydła: 84 cm, szerokość otworu: 90-92 cm,
  • 90 cm – szerokość skrzydła: 94 cm, szerokość otworu: 100-102 cm.

Standardowe czy na wymiar? 

Pomiar otworów drzwiowych w Twoim domu pozwoli Ci dobrać skrzydło odpowiednich rozmiarów. Jeśli po przeprowadzeniu pomiaru drzwi zewnętrznych i wewnętrznych okaże się, że mają one niestandardowe wymiary, konieczne będzie wykonanie modelu na wymiar. Są one zwykle nieco droższe niż standardowe, ale dają gwarancję idealnego dopasowania i będą sprawnie funkcjonować przez długie lata. 

Pomiar drzwi wewnętrznych i zewnętrznych – podstawowe zasady

Nadszedł czas na przystąpienie do działania. Przygotuj miarkę, kartkę oraz ołówek lub długopis i dokładnie, bez pośpiechu, zmierz wszystkie otwory drzwiowe w swoim domu, a każdy z wymiarów spisz na papierze. To, w jaki sposób powinieneś przeprowadzić pomiar, uzależnione jest od tego, czy chcesz kupić samo skrzydło do zamontowanej już futryny, czy też będziesz kupował kompletne drzwi, czyli skrzydło, okucie oraz ościeżnicę. 

Pomiar drzwi bez zainstalowanej futryny

Jeśli planujesz kupować kompletne drzwi, musisz dokładnie wymierzyć wysokość i szerokość otworu drzwiowego oraz grubość muru. Aby zmierzyć wysokość, rozciągnij miarkę od prawego kąta w otworze i przeciągnij ją w dół. To samo zrób od lewego kąta oraz z dwóch miejsc przy górnej krawędzi. Pomiar w kilku miejscach jest konieczny, ze względu na możliwe nierówności. Na kartce spisz najniższy wynik, jaki uzyskałeś.

Analogicznie powinien wyglądać pomiar szerokości – w kilku miejscach przeciągnij miarkę od jednego boku do drugiego i zapisz najniższy wynik.

Trzecim parametrem, jaki musisz znać, zanim udasz się do sklepu z zamiarem zakupu skrzydła, jest szerokość muru. Rozciągnij miarkę od krawędzi muru (pamiętaj, by wziąć pod uwagę nie tylko sam mur, ale również to, czym jest obłożony, np. płytki ceramiczne). Dokonaj pomiaru w kilku miejscach. To, który z nich będzie najistotniejszy, uzależnione jest od tego, jaki rodzaj ościeżnicy będzie Ci potrzebny:

  • ościeżnice regulowane – zapisz najniższy uzyskany wynik.
  • ościeżnice dopasowane – zapisz największy wynik. 

Pomiar drzwi z futryną

Jeśli w otworze drzwiowym jest już zamontowana futryna, pomiar skrzydła będzie wyglądał nieco inaczej. Jej wysokość i szerokość powinieneś określić, dokonując pomiarów między jej wewnętrznymi krawędziami. Pamiętaj, by do pomiaru nie uwzględniać listew wykończeniowych. 

Zanim jednak dokupisz drzwi do starej futryny, upewnij się, czy nie jest ona wypaczona i czy na pewno wytrzyma kolejne lata użytkowania – szczególnie jeśli Twoje mieszkanie usytuowane jest w starym budownictwie. Jeśli do Twojej futryny nie pasują nowoczesne skrzydła, a nie chcesz kuć ścian, by ją usunąć, możesz skorzystać z rozwiązania, jakim jest ościeżnica nakładkowa, którą montuje się na starej ościeżnicy. To świetne rozwiązane do mieszkań z metalowymi ościeżnicami, na których piękne, drewniane modele będą prezentowały się dużo mniej atrakcyjnie.

Planując mierzenie otworów drzwiowych, zarezerwuj sobie trochę czasu, który pozwoli Ci zrobić to dokładnie i bez pośpiechu. Jeśli brakuje Ci godzin podczas doby lub nie jesteś przekonany, czy samodzielnie przeprowadzone pomiary zostaną wykonane prawidłowo, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści umówią się z Tobą w dogodnym terminie i przeprowadzą pomiary sprawnie, szybko i skrupulatnie. 

 

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →