Jak wyregulować drzwi zewnętrzne stalowe?

Regulacja drzwi stalowych

Prawidłowo wyregulowane i osadzone drzwi zewnętrzne wpływają bezpośrednio na komfort wszystkich domowników. Ograniczają one dzienne straty ciepła w domu lub mieszkaniu oraz gwarantują wieloletnie funkcjonowanie. Z biegiem lat nawet najwyższej jakości drzwi zewnętrzne stalowe narażone są na zużycie, czego objawem jest utrata szczelności, utrudnione zamykanie lub otwieranie a w skrajnych przypadkach uszkodzenia mechaniczne ościeżnicy. Aby temu zapobiec, należy systematycznie je regulować zewnętrzne. Sprawdź, na co zwracać uwagę i kiedy należy skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy.

Co warto wiedzieć o regulacji drzwi zewnętrznych stalowych?

Aby mieć pewność, że nasze drzwi są dobrze osadzone, warto przy montażu wspomóc się osobami bardziej doświadczonymi. Zaoszczędzi nam to dużo czasu a w przyszłości może i problemów. Złe zamontowanie skrzydło może skutkować kiepskim funkcjonowaniem oraz utratą właściwości o których zapewnia producent np. Akustyki lub termoizolacji. Oprócz odpowiedniego osadzenia warto je dodatkowo wyregulować.

Regulacja drzwi zewnętrznych to nic innego jak regulacja zawiasów. Wbrew pozorom nie jest to czynność trudna, lecz wymaga pewnej wprawy, dlatego zachęcamy do skorzystania z profesjonalnej ekipy serwisowej. Poniżej przeczytają Państwo instrukcję, w jaki sposób specjaliści radzą sobie z tym problemem.

Aby cały proces przebiegł sprawnie  warto wcześniej przygotować odpowiednie narzędzia. Najważniejszym , potrzebnym ekspertom jest klucz imbusowy ( załączony jest zwykle w pakiecie z produktem).

Prawidłowa regulacja drzwi wejściowych

Systematyczna konserwacja sprawia , że drzwi przez długi czas działają poprawnie. Co najmniej raz do roku powinno się sprawdzać szczelność oraz głośność pracy. Jest kilka sposobów na ich regulację i są one ściśle uzależnione od przyczyny nieszczelności lub hałasu. 

Jeżeli Twoje drzwi stalowe po pewnym czasie zaczynają skrzypieć, prawdopodobnie pomoże samo przesmarowanie zawiasów. Może się oczywiście okazać, że będą one wymagały regulacji zawiasów. Jak kto zrobić? Przeczytaj nasz poradnik umieszczony poniżej. 

Instrukcja krok po kroku

Prawidłowo wykonana regulacja drzwi zewnętrznych nie jest wcale procesem skomplikowanym, ale wymaga wprawy, dlatego zachęcamy to skorzystania z pomocy profesjonalnej ekipy. Przedstawiamy instrukcję regulacji z podziałem na rodzaj zawiasów:

 • Zawiasy czopowe wkręcane (najczęściej trójelementowe) regulowane w trzech płaszczyznach –  jest to najbardziej popularny rodzaj zawiasów. Regulację tego typów zawiasów wykonuje się następująco:
  • Zawias górny – zmiana pozycji górnej śruby w tym zawiasie sprawia, że skrzydło przesunie się w lewo lub w prawo względem strony zawiasowej, natomiast zmiana ustawień śruby dolnej pozwala zmniejszyć lub zwiększyć docisk skrzydła do ościeżnicy,
  • Zawias dolny – on także służy do zmiany pozycji skrzydła. Dodatkowo służy do zmiany pozycji po przekątnej – regulacja śrubą w dolnym zawiasie pozwoli podnieść lub obniżyć górną krawędź skrzydła,
 • Zawiasy puszkowe – zawias ten umieszczony jest w specjalnej puszce. Zamontowana jest ona w wyfrezowanym gnieździe w skrzydle drzwiowym. Dzięki temu regulacja drzwi stalowych możliwa jest bez konieczności ich otwierania. 
  • Specjaliści, używając klucza imbusowego, mogą wyregulować każdą z trzech śrub, które odpowiadają za zmianę docisku do ościeżnicy, za wysokość skrzydła oraz regulację po przekątnej. 
 • Zawiasy wpuszczane – często nazywane 3D lub skrzydełkowymi – elementy zawiasu (skrzydełka) połączone są ułożyskowanym trzpieniem.
  • Eksperci, regulując skrzydło na zawiasach, mogą zmienić ustawienie w pionie, poziomie, a nawet zmienić głębokość ich osadzenia. Ważne jest, aby ciężar rozkładał się równomiernie na wszystkie zawiasy.

Regulacja zawiasów – kiedy wiemy, że drzwi wymagają regulacji?

Po montażu drzwi stalowych warto sprawdzić, czy otwierają się one bez oporów i przylegają dokładnie po obu stronach ościeżnicy. Będziemy mieć wtedy pewność, że montaż przebiegł bez problemów. Jeżeli jednak widzimy, że nasze drzwi ocierają się o podłogę bądź ościeżnicę to znak, że trzeba je wyregulować. Kolejnym sygnałem, że nie zostały one w prawidłowy sposób zamontowane, są wiązki światła przedostające się do wewnątrz oraz głośne dźwięki dochodzące z zewnątrz. Zaniedbanie tego może spowodować trwałe odkształcenia, uszkodzenia podłogi oraz nieestetyczne otarcia na futrynie. Mając wątpliwości, warto skonsultować się ze specjalistą, który, sprawdzi, czy dane skrzydło należy wyregulować. 

Główne przyczyny problemu

Jak już wiesz, w zależności od typów zawiasów instrukcja wyregulowania drzwi stalowych jest różna. Takie działania są koniecznie, aby Twoje drzwi funkcjonowały bez zarzutów. Zatem jakie są źródła tego problemu? W skrajnych przypadkach nieprawidłowy montaż, ale najczęściej … zwyczajne użytkowanie.

Dowiedz się, dlaczego warto regulować drzwi zewnętrzne!

Z naszego artykułu dowiedziałeś się już, jakie są przyczyny, jak krok po kroku specjaliści regulują drzwi stalowe oraz jak sprawdzić, czy nasz stalowy model funkcjonuje dobrze. Ostatnią sprawą, jaką poruszymy, jest fakt, dlaczego warto zwracać uwagę na to co dzieje się z naszymi skrzydłami. Ich regulacja to przede wszystkim bezpieczeństwo. Z badań wynika, że około 70% włamań odbywa się poprzez wyważenie drzwi lub okna. Dlatego właśnie ogromne znaczenie ma odpowiednia regulacja zwłaszcza w przypadku drzwi antywłamaniowych.

Podsumowując, kiedy zauważymy, że nasze drzwi stalowe nie otwierają się i nie zamykają się prawidłowo oraz ich dolna krawędź ociera o podłogę, potrzebna będzie interwencja. Podobnie będzie w przypadku skrzypiących zawiasów oraz nadmiernego hałasu. Warto wtedy skorzystać z pomocy specjalistów DobreDrzwi.pl, którzy zawsze służą pomocą i rozwieją wszystkie nasze wątpliwości.

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi zewnętrzne stalowe

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →