Jak przemalować drzwi?

Jeśli Twoje drzwi straciły kondycję, warto się nimi zająć. Z tego względu stworzyliśmy ten poradnik. Tłumaczymy w nim, jak w domowych warunkach przemalować skrzydło. Możesz to wykonać zupełnie sam. Wystarczy, że skompletujesz odpowiednie narzędzia. Jeśli jednak przemalowanie to za mało – odwiedź nasz sklep. Przygotowaliśmy w nim pełen wachlarz drzwi. Dodatkowo świadczymy pełne doradztwo oraz montaż. Zapraszamy do kontaktu. 

Pierwszy krok – miejsce pracy 

Przemalowanie drzwi to jedna z najefektywniejszych form odnowy skrzydła. Przyda się szczególnie w momencie, gdy zauważyłeś na nich: 

  • Kurz 
  • Zarysowania  
  • Tłusty brud  
  • Kolor, który stracił swoją kondycję 
  • Barwę, która Ci już nie odpowiada 

Rekomendujemy, abyś na podłodze, rozłożył folię malarską. Warto przykryć także urządzenia elektryczne. Uchroni to przedmioty przed pochlapaniem. Zorganizuj również miejsce, na którym będziesz kładł skrzydło pokojowe. Mogą to być np. dwa równe taborety. Gdy miejsce pracy będzie gotowe, czas skompletować narzędzia pracy. 

Nim zaczniesz pracę, dobrze się przygotuj 

Do przemalowania drzwi drewnianych potrzebne nam będą takie przedmioty jak: 

  • Narzędzia do demontażu elementów znajdujących się w drzwiach, np. klamki. Innymi słowy, śrubokręt oraz ewentualnie kombinerki 
  • Drobnoziarnisty papier ścierny 
  • Pędzel bądź wałek  
  • Farbę podkładową oraz emalię do drzwi drewnianych 

Na początku zdemontuj klamki. Pamiętaj także o okuciach przy zamku. Następnie wyciągnij drzwi pokojowe z zawiasów. Połóż je na stabilnym gruncie. Tak, abyś mógł je w przyszłości bez problemu obrócić na drugą stronę. Uważaj, drzwi mogą okazać się ciężkie. Radzimy, aby zrobiły to dwie osoby. 

Malowanie krok po kroku

Papierem ściernym zacznij szlifować całą powierzchnię drzwi. W tym również narożniki. Gdy zaczniesz usuwać starą farbę, zwróć uwagę na okolicę zamka i klamki. Cały ten zabieg to tzw. matowienie. Sprawia on, że farba będzie znacznie lepiej przylegała do powierzchni. Po skończonym szlifowaniu wyczyść powierzchnię z zabrudzeń. Możesz zrobić to delikatnymi detergentami do drzwi drewnianych. Pomocna będzie również zmiotka i szufelka. 

Pamiętaj, aby powierzchnia dokładnie wyschła, nim zaaplikujesz na nią farbę. 
Zacznij malować od góry do dołu. Dzięki temu nie powstaną bruzdy z farby. Całe skrzydło, prócz oszklenia, pokryj farbą podkładową. Po jej wyschnięciu nanieś jedną warstwę emalii. Następnie, użyj papieru ściernego, delikatnie ją matując. Po jej oczyszczeniu nałóż drugą warstwę farby. Dla drzwi zewnętrznych rekomendowane jest użycie farb specjalnie przystosowanych do zmian atmosferycznych. Równie przydatne będą impregnaty. Dzięki temu Twoje drzwi zachowają swój odnowiony stan przez długi czas.  

Aby na Twoich drzwiach uwidoczniły się naturalne słoje drewna, nałóż sam lakier. Nie jest to jednak rekomendowane w przypadku dużej ilości uszkodzeń w skrzydle. 

Co zrobić, gdy malowanie nie przyniesie zamierzonego rezultatu? 

Malowanie drzwi może sprawić, że będą one wyglądały jak odnowione. Stare oszklenia mogą niestety zepsuć cały wizualny efekt. Zużyte klamki zdradzą ich wiek. Okucia natomiast – wcześniejszy stan. Z tego względu, warto je wymienić. Zmianę klamki oraz zamka, bez większych trudności możesz przeprowadzić sam. Natomiast przy wymianie oszklenia, rekomendujemy wizytę u specjalisty. Ten dokładnie je zmierzy, zaproponuje kolor oraz wstawi. 

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Oferta drzwi do mieszkania

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →