Czy warto kupić drzwi akustyczne?

Drzwi akustyczne idealne do mieszkania

Dobrze dobrane drzwi to must have każdego domu lub mieszkania – nie ulega wątpliwości, że słowa te to absolutny truizm. Ważne jest jednak, by skrzydła nie tylko były pod względem estetycznym dopasowane do wystroju wnętrza, ale także spełniały cechy użytkowe, w tym m.in. dźwiękoszczelność. Czy zakup drzwi akustycznych jest dobrym pomysłem? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł.

Drzwi akustyczne – dlaczego są niezbędne w Twoim domu?

Wyniki badań przeprowadzonych w ostatnich latach dowodzą, że organizm człowieka pracuje odpowiednio w takim środowisku, w którym poziom hałasu nie przekracza poziomu ok. 40 decybeli podczas dnia (co ważne, poziom hałasu nie powinien także przez dłuższy czas przekraczać poziomu 35 decybeli) oraz 30 decybeli w trakcie nocy. Co dzieje się z organizmem, który jest zmuszony działać w zbyt głośnym otoczeniu? Niestety, w efekcie wysokiego poziomu hałasu organizm ulega szybkiemu zmęczeniu i rozdrażnieniu, a skutki takiego stanu są nieprzyjemne: obniżenie poziomu koncentracji oraz wydajności wykonywanej pracy (zwłaszcza podczas pracy umysłowej), nieregularny sen oraz wiele innych. Oczywistą rzeczą jest także, że długotrwałe przebywanie w zbyt głośnym środowisku prowadzi także do osłabienia słuchu.

W jaki sposób można zapobiec tym negatywnym konsekwencjom? Istnieją wprawdzie liczne metody pozwalające na radzenie sobie z wysokim poziomem hałasu, takie jak np. stopery do uszu, lecz są to środki doraźne. To właśnie dlatego jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań jest zakup drzwi dźwiękoszczelnych.

Jakie parametry należy brać pod uwagę podczas zakupu drzwi akustycznych?

Wybór odpowiednich drzwi wygłuszających powinien być poprzedzony rzetelnym researchem, bowiem zakup ten będzie służył domownikom przez wiele lat. Dlatego też, podczas podejmowania decyzji o zakupie modeli dźwiękoszczelnych powinien być oparty na analizie takich aspektów, jak m.in.:

  • poziom dźwiękochłonności,
  • konstrukcja.

Poziom izolacyjności akustycznej (dźwiękochłonności) drzwi zależy od licznych czynników, w tym między innymi od konstrukcji skrzydła drzwiowego (na konstrukcję składają się: masa powierzchniowa, liczba warstw, oszklenie itd.) oraz ościeżnicy czy liczby szczelin wypełnionych materiałem uszczelniającym itd. W zależności od modelu izolacyjność akustyczna zawiera się zazwyczaj w przedziale od 25 do 50 decybeli, aczkolwiek zaleca się, by poziom dźwiękoszczelności wynosił przynajmniej 37 decybeli – dopiero taki poziom dźwiękochłonności modeli wygłuszających daje gwarancję, że nawet wysoki poziom hałasu (wynoszący np. 70-80 decybeli, co stanowi wartość typową dla ruchliwej ulicy w mieście) w pobliżu domu zostanie niejako „wchłonięty” przez drzwi dźwiękoszczelne.

Drugi z czynników, czyli konstrukcja , stanowi jednocześnie odpowiedź na pytanie, dlaczego „tradycyjne” modele nie są w stanie spełnić tej pozornie nieistotnej, lecz w gruncie rzeczy bardzo ważnej roli, jaką jest ochrona przed hałasem. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: zwykłe drzwi są wypełnione materiałem (takim, jak np. tektura), który nie zapewnia należytej dźwiękoszczelności i obniża poziom hałasu co najwyżej o ok. 20 decybeli. To właśnie dlatego konieczne jest, by skrzydła posiadały odpowiednią konstrukcję umożliwiającą zabezpieczenie domowników przed negatywnymi efektami zbyt wysokiego poziomu hałasu. Dobrym rozwiązaniem są np. takie drzwi akustyczne, w przypadku których skrzydło wykonane z blachy stalowej zostało wypełnione specjalnym wkładem akustycznym (może być nim np. bezfreonowa piana poliuretanowa, spieniony polistyren lub płyta otworowo-wiórowa). 

Czy taki model jest odpowiedni do domu?

Choć według niektórych opinii modele akustyczne (dźwiękoszczelne) są jedynie przejawem próżności i wygodnictwa, to warto zauważyć, że takie rozwiązanie – czyli odpowiedniej jakości drzwi wygłuszające – przynosi domownikom liczne korzyści i zapewnia komfort funkcjonowania. Wbrew pozorom, jest to bardzo ważny aspekt zarówno w ciągu dnia, kiedy to pobyt w domu może być związany np. z wykonywaniem pracy w trybie home office czy relaksem, jak i w trakcie godzin nocnych przeznaczonych na spokojny sen.

Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie „Jaki model drzwi akustycznych wybrać?”. Warto jednak zauważyć, że jeśli wybór zostanie poprzedzony analizą takich czynników, jak: wysoki poziom dźwiękoszczelności oraz rodzaj konstrukcji, zakupione skrzydła powinny spełniać swoją rolę. Zakup drzwi akustycznych o wysokiej jakości może oznaczać wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Kwota ta może wydawać się wysoka, aczkolwiek należy zwrócić uwagę na to, że odpowiednie modele akustyczne to niemalże stuprocentowa gwarancja ciszy i spokoju we własnych czterech ścianach – jest to szczególnie ważne, gdy chcemy odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku i w spokojnej atmosferze zatopić się np. w lekturze ulubionej powieści.

 

Zobacz najbardziej efektywne drzwi akustyczne na ternie całej Polski:

Drzwi techniczne akustyczne

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →