Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych – wybierz drzwi przeciwpożarowe

bezpieczne drzwi przeciwpożarowe

Rozprzestrzeniający się ogień bardzo szybko niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Właśnie dlatego warto wykorzystywać wszystkie możliwości, które pozwalają jak najdłużej zatrzymać ogień i zminimalizować skalę zniszczeń. Jednym z takich sposobów jest montaż drzwi przeciwpożarowych. Jakie cechy charakterystyczne mają tego rodzaju skrzydła i kiedy warto się na nie zdecydować?

Drzwi przeciwpożarowe, czyli jakie?

Głównym zadaniem drzwi przeciwpożarowych jest ochrona nieruchomości oraz ludzi przed rozprzestrzeniającym się ogniem. Tego rodzaju skrzydła podczas pożaru stanowią skuteczną barierę dla ognia na jakiś czas i umożliwiają osobom przebywającym w budynku ewakuację i wyniesienie najważniejszych przedmiotów. Do produkcji modeli przeciwpożarowych wykorzystuje się różne materiały. Najskuteczniejsze i najczęściej wykorzystywane są drzwi aluminiowe i metalowe, ale producenci bardzo często do produkcji modeli ognioodpornych wykorzystują również odpowiednio wzbogacone drewno. Szukasz skrzydeł do swojego domu? Zobacz naszą pełną ofertę drzwi przeciwpożarowych.

Najważniejsze cechy drzwi przeciwpożarowych

Drzwi przeciwpożarowe oznaczane są przy pomocy kilku parametrów, które pozwalają określić, w jakim stopniu dane skrzydła będą mogły chronić wnętrze domu przed ogniem. Warto zwrócić uwagę na trzy parametry.

  • EI, czyli klasa szczelności i izolacyjności ogniowej oznaczana liczbami od EI30 do EI 130. Liczba przy symbolu EI oznacza liczbę minut, przez którą dane skrzydło będzie stanowiło skuteczną barierę przed ogniem. Im wyższy parametr EI, tym skrzydła mają zwykle wyższą cenę.
  • S, czyli oznaczenie dymoszczelności drzwi. Nie tylko zatrzymają ogień, ale również przez określony przy symbolu czas ograniczą rozprzestrzenianie się dymu.
  • C, czyli samozamykanie się drzwi. Modele przeciwpożarowe mogą chronić przed ogniem i dymem wyłącznie wtedy, gdy będą zamknięte. Mechanizm samozamykąjący skrzydła pozwoli uniknąć sytuacji, w których przez przypadek zostawimy je otwarte.

Gdzie warto zamontować skrzydła przeciwpożarowe?

Przepisy prawne regulują jedynie konieczność zamontowania drzwi przeciwpożarowych między garażami a budynkami wielorodzinnymi. Tego rodzaju skrzydła powinny być również montowane w budynkach użyteczności publicznej, np. w galeriach handlowych, szkołach czy szpitalach. W budynkach jednorodzinnych modele przeciwpożarowe nie są wymagane, ale warto zastanowić się nad ich zakupem, by zwiększyć bezpieczeństwo domowników. W jakich miejscach zamontować drzwi przeciwpożarowe w domu?

Drzwi przeciwpożarowe między garażem a wnętrzem domu

Drzwi przeciwpożarowe bardzo często montowane są w przejściu między garażem a wnętrzem domu jednorodzinnego. Wszystko przez to, że w garażu przechowywane jest łatwopalne paliwo – często zarówno w baku pojazdu, jak i w dodatkowych pojemnikach.

Modele przeciwpożarowe do kotłowni

Drzwi przeciwpożarowe skutecznie odgrodzą kotłownię od wnętrza całego domu w razie pożaru wynikającego z obecności materiałów łatwopalnych w kotłowni. Odpowiednio dobrane skrzydła umożliwią ewakuację wszystkich domowników i szansę na wyniesienie najważniejszych przedmiotów jak np. cenne dokumenty.

Pamiętaj, że tylko odpowiednio zamontowane drzwi będą mogły spełnić wszystkie obietnice producenta co do ich właściwości przeciwpożarowych. Poznaj naszą pełną ofertę i wybierz drzwi przeciwpożarowe z profesjonalnym montażem.

Zobacz, jakie modele przeciwpożarowe są dostępne w naszym sklepie

Drzwi przeciwpożarowe

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →