Czym różnią się drzwi przylgowe od bezprzylgowych?

Przylgowe czy bezprzylgowe drzwi?

Jesteśmy w stanie uwierzyć, że ogrom modeli drzwi wewnętrznych, jaki napotykamy dziś w sklepach, może przyprawić o zawroty głowy. Szczególnie jeśli tematem zaczyna interesować się osoba, która dotychczas nie wiedziała nic o cechach dobrych drzwi oraz ich specyfikacji. Jeśli planujesz zakup skrzydeł wewnętrznych, będziesz musiał podjąć szereg decyzji. Jedną z nich jest wybór między modelami przylgowymi a bezprzylgowymi. Czym różnią się te dwa rozwiązania i które z nich sprawdzi się lepiej w Twoich wnętrzach?

Drzwi przylgowe, czyli elegancka klasyka

Drzwi przylgowe to modele, które dobrze znamy od lat. Skrzydła przylgowe to takie, które po zamknięciu częściowo chowają się w ościeżnicy, a częściowo nachodzą na nią. Część nachodząca na ościeżnicę to właśnie przylga, nazywana inaczej wrębem lub felcem. Takie skrzydło nie tworzy jednej linii z ościeżnicą. Zamknięte skrzydła przylgowe tworzą charakterystyczny uskok pomiędzy płaszczyznami. W modelach tego rodzaju widoczne są również zawiasy – po tej stronie, na którą drzwi się otwierają. 

Designerskie i nowoczesne drzwi bezprzylgowe

Drzwi bezprzylgowe to takie, które po zamknięciu tworzą jedną płaszczyznę z ościeżnicą po stronie, na którą drzwi się otwierają. W modelach tego rodzaju zawiasy są niewidoczne, dzięki czemu skrzydło prezentuje się bardziej minimalistycznie. Bezprzylgowe drzwi charakteryzują się prostą formą, gładkimi krawędziami i jednolitą płaszczyzną.

Wyjątkowym rodzajem modeli bezprzylgowych są drzwi ukryte, czyli takie, które całkowicie zlicowane są ze ścianą. Niewidoczne są tu nie tylko zawiasy, ale również same ościeżnice, a samo skrzydło pokryte jest tym samym kolorem lub tapetą, co cała ściana. 

Przylgowe czy bezprzylgowe – które wybrać?

W takim razie, który rodzaj drzwi będzie lepszym wyborem? Podstawowe różnice między modelami przylgowymi i bezprzylgowymi to aspekty wizualne oraz różnice w montażu i eksploatacji skrzydła. 

Styl i estetyka wnętrza

Drzwi wewnętrzne powinny być naturalnym uzupełnieniem całej aranżacji. Muszą być więc dopasowane do stylistyki wnętrza. Jeśli urządziłeś lub planujesz urządzić swój dom w stylu klasycznym, dobrym wyborem mogą być modele przylgowe, do których świetnie pasują różnego rodzaju frezowania, rzeźbienia czy zdobione okucia

Drzwi bezprzylgowe ze względu na swoją prostą formę będą świetnie prezentowały się natomiast w nowoczesnych wnętrzach. Tego rodzaju skrzydła będą również świetnym wyborem, jeśli zależy Ci na optycznym powiększeniu przestrzeni. Gładka powierzchnia i minimalistyczna forma sprawiają, że wnętrze sprawia wrażenie większego

Montaż i regulacja

Warto również wiedzieć o tym, że drzwi przylgowe są zwykle łatwiejsze w montażu niż bezprzylgowe modele. Modele przylgowe łatwiej również wyregulować na zawiasach podczas kolejnych lat użytkowania skrzydła. Jeśli zdecydujesz się na drzwi bezprzylgowe, koniecznie zadbaj o to, by zamontował je specjalista z doświadczeniem. W przypadku takich drzwi znaczenie ma każdy detal, a nawet milimetr odchylenia może sprawić, że skrzydło będzie prezentowało się nieestetycznie, a z czasem jego użytkowanie zacznie sprawiać trudności. Z uwagi na to, jak ważna jest jakość tego rodzaju skrzydeł, kupując modele bezprzylgowe, warto bazować na ofercie sprawdzonych producentów cieszących się zaufaniem wśród klientów. 

Czy wiesz już, jaki rodzaj będzie lepiej pasował do Twoich wnętrz? Warto dobrze przemyśleć zakup – w końcu raz zamontowane drzwi wewnętrzne zostaną z Tobą na długie lata. Jeśli nadal nie jesteś pewien, na jaki model się zdecydować, skontaktuj się z nami.

Poznaj najlepsze modele drzwi bezprzylgowych

Najlepsze drzwi bezprzylgowe

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →